







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,993 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,460 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,141 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-407-019 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,160,000 | $46,800 | $1,206,800 | -7.2% |
| 2025 | $1,246,000 | $54,800 | $1,300,800 | -0.3% |
| 2024 | $1,244,000 | $61,000 | $1,305,000 | -3.4% |
| 2023 | $1,280,000 | $70,700 | $1,350,700 | +13.7% |
| 2022 | $1,114,000 | $73,600 | $1,187,600 | +39.2% |
| 2021 | $788,000 | $65,400 | $853,400 | +8.4% |
| 2020 | $718,000 | $69,300 | $787,300 | -8.2% |
| 2019 | $780,000 | $78,000 | $858,000 | +8.0% |
| 2018 | $727,000 | $67,400 | $794,400 | +3.2% |
| 2017 | $699,000 | $70,800 | $769,800 | - |
15672 99b Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,251 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,231 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3046880 |
| Distance: | 146 m |
10057 157 Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,062 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,066 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3076116 |
| Distance: | 189 m |
10121 157a Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,811 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,427 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3032180 |
| Distance: | 332 m |
9840 158a Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,913 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094479 |
| Distance: | 564 m |
15442 98 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,004 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3048653 |
| Distance: | 573 m |
15098 98a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,389 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3094654 |
| Distance: | 1.2 km |
10048 157 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119610 |
| Distance: | 234 m |
10123 157 Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,271 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122779 |
| Distance: | 246 m |
15759 101 Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085854 |
| Distance: | 341 m |
15751 98a Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,143 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,429 sqft) |
| Days on Market: | 166 |
| MLS® Number: | R3073834 |
| Distance: | 413 m |
15852 100 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069609 |
| Distance: | 455 m |