




























$39,000on May 25, 2026
| Pricing | |
| $1,490,000 |
| Price per Floor SqFt | $695 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,406 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,143 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,429 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $200.57 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2024-Dec-08 |
| Previously Sold Price | $1,450,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$40,000 (+2.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-876-755 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15789 98a Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121022 |
| Distance: | 75 m |
15734 97a Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,083 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119951 |
| Distance: | 269 m |
15759 101 Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085854 |
| Distance: | 463 m |
15825 101 Avenue
| Asking Price: | $1,298,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,189 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085218 |
| Distance: | 493 m |
9683 155b Street
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,351 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,299 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126709 |
| Distance: | 531 m |
9763 155 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,002 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,009 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123932 |
| Distance: | 586 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,242,000 | $104,000 | $1,346,000 | -7.4% |
| 2025 | $1,333,000 | $121,000 | $1,454,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,331,000 | $134,000 | $1,465,000 | -3.3% |
| 2023 | $1,370,000 | $145,000 | $1,515,000 | +13.3% |
| 2022 | $1,194,000 | $143,000 | $1,337,000 | +38.8% |
| 2021 | $844,000 | $119,000 | $963,000 | +8.0% |
| 2020 | $769,000 | $123,000 | $892,000 | -8.4% |
| 2019 | $836,000 | $138,000 | $974,000 | +8.2% |
| 2018 | $779,000 | $121,000 | $900,000 | +4.0% |
| 2017 | $748,000 | $117,000 | $865,000 | - |
Asking Price is 10.7% higher than Assessed Value (2026).