






































| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,000 |
| Price per Floor SqFt | $528 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,993 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,460 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,141 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $181.91 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-407-019 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
10048 157 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119610 |
| Distance: | 234 m |
10123 157 Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,271 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122779 |
| Distance: | 246 m |
15759 101 Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085854 |
| Distance: | 341 m |
15751 98a Avenue
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,143 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,429 sqft) |
| Days on Market: | 166 |
| MLS® Number: | R3073834 |
| Distance: | 413 m |
15852 100 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069609 |
| Distance: | 455 m |
15789 98a Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3121022 |
| Distance: | 461 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,160,000 | $46,800 | $1,206,800 | -7.2% |
| 2025 | $1,246,000 | $54,800 | $1,300,800 | -0.3% |
| 2024 | $1,244,000 | $61,000 | $1,305,000 | -3.4% |
| 2023 | $1,280,000 | $70,700 | $1,350,700 | +13.7% |
| 2022 | $1,114,000 | $73,600 | $1,187,600 | +39.2% |
| 2021 | $788,000 | $65,400 | $853,400 | +8.4% |
| 2020 | $718,000 | $69,300 | $787,300 | -8.2% |
| 2019 | $780,000 | $78,000 | $858,000 | +8.0% |
| 2018 | $727,000 | $67,400 | $794,400 | +3.2% |
| 2017 | $699,000 | $70,800 | $769,800 | - |
Asking Price is 7.6% higher than Assessed Value (2026).