





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,916 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,829 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,382 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-709-857 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
119 Durham Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,634 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115139 |
| Distance: | 410 m |
929 Fourth Street
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,808 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3049343 |
| Distance: | 821 m |
505 Queens Avenue
| Sold Price: | $2,363,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,249 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3058559 |
| Distance: | 886 m |
914 London Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,558 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102121 |
| Distance: | 1.3 km |
1515 Edinburgh Street
| Sold Price: | $1,860,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,044 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3107397 |
| Distance: | 2.1 km |
#4 7609 Coldicutt Street
| Sold Price: | $1,998,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,415 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3100546 |
| Distance: | 2.1 km |
524 Second Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,104 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118449 |
| Distance: | 86 m |
222 Princess Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119841 |
| Distance: | 99 m |
124 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3079045 |
| Distance: | 171 m |
438 Fourth Street
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,805 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103555 |
| Distance: | 342 m |
109 Oakland Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 133 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128795 |
| Distance: | 401 m |
725 Fifth Street
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,867 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129503 |
| Distance: | 474 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,397,000 | $515,000 | $1,912,000 | +5.4% |
| 2025 | $1,330,000 | $484,000 | $1,814,000 | +2.0% |
| 2024 | $1,319,000 | $459,000 | $1,778,000 | +4.4% |
| 2023 | $1,240,000 | $463,000 | $1,703,000 | +6.8% |
| 2022 | $1,188,000 | $407,000 | $1,595,000 | +23.5% |
| 2021 | $1,009,000 | $282,000 | $1,291,000 | +38.1% |
| 2020 | $837,000 | $98,100 | $935,100 | - |