







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,098,000 |
| Price per Floor SqFt | $814 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,370 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,577 sqft |
| Age | 95 years (1931) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,867 sqft) |
| Land Frontage | 52.8 ft |
| Land Dimensions | 52.8 x 149 ft |
| Price per Land SqFt | $266.68 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-542-397 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
234 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3108335 |
| Distance: | 235 m |
222 Princess Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119841 |
| Distance: | 404 m |
221 Ninth Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,621 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122479 |
| Distance: | 451 m |
524 Second Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,104 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118449 |
| Distance: | 549 m |
112 Durham Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,182 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123976 |
| Distance: | 556 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,801,000 | $156,000 | $1,957,000 | +2.9% |
| 2024 | $1,743,000 | $158,000 | $1,901,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,748,000 | $165,000 | $1,913,000 | +16.6% |
| 2022 | $1,482,000 | $158,000 | $1,640,000 | +22.0% |
| 2021 | $1,229,000 | $115,000 | $1,344,000 | +9.4% |
| 2020 | $1,104,000 | $124,000 | $1,228,000 | - |
Asking Price is 7.2% higher than Assessed Value (2026).