



































| Pricing | |
| Asking Price | $2,298,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $819 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,968 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,805 sqft |
| Age | 88 years (1938) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,500 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 140 ft |
| Price per Land SqFt | $218.86 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-470-230 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
416 Second Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121396 |
| Distance: | 363 m |
524 Second Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,104 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118449 |
| Distance: | 396 m |
222 Princess Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119841 |
| Distance: | 413 m |
124 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079045 |
| Distance: | 486 m |
109 Oakland Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 133 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3128795 |
| Distance: | 514 m |
112 Durham Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,182 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123976 |
| Distance: | 726 m |
Assessment and tax information is not available for this property.