


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,502 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,037 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,391 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-931-321 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#13 13210 Shoesmith Crescent
| Sold Price: | $1,738,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,211 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3010641 |
| Distance: | 684 m |
#16 13210 Shoesmith Crescent
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,059 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3073258 |
| Distance: | 721 m |
13346 236 Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3034049 |
| Distance: | 743 m |
23376 124a Avenue
| Sold Price: | $1,355,250 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,732 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123878 |
| Distance: | 1.4 km |
12580 243 Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116352 |
| Distance: | 1.4 km |
12466 231b Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,356 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111647 |
| Distance: | 1.6 km |
#22 23810 132 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,495 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,848 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129654 |
| Distance: | 168 m |
23680 132 Avenue
| Asking Price: | $1,678,750 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,434 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,095 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100452 |
| Distance: | 341 m |
12933 240a Street
| Asking Price: | $1,365,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,856 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,394 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3110041 |
| Distance: | 514 m |
23687 Bryant Drive
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,260 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119675 |
| Distance: | 618 m |
23645 133 Avenue
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,579 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3102936 |
| Distance: | 636 m |
#12 13210 Shoesmith Crescent
| Asking Price: | $1,458,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,208 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,083 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093508 |
| Distance: | 689 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $722,000 | $610,000 | $1,332,000 | -3.7% |
| 2024 | $762,000 | $621,000 | $1,383,000 | +0.9% |
| 2023 | $730,000 | $641,000 | $1,371,000 | +9.6% |
| 2022 | $668,000 | $583,000 | $1,251,000 | +35.7% |
| 2021 | $491,000 | $431,000 | $922,000 | +2.8% |
| 2020 | $507,000 | $390,000 | $897,000 | - |