







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,425,000 |
| Price per Floor SqFt | $487 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,483 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,925 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,260 sqft) |
| Land Frontage | 27 ft |
| Land Dimensions | 27 x 105 ft |
| Price per Land SqFt | $270.91 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2008-Nov-20 |
| Previously Sold Price | $512,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$912,500 (+178.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 027-038-581 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
23645 133 Avenue
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,579 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102936 |
| Distance: | 104 m |
23611 Bryant Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,505 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112164 |
| Distance: | 206 m |
#5 23527 Larch Avenue
| Asking Price: | $1,374,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,212 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115531 |
| Distance: | 317 m |
13345 235 Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,333 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,254 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123884 |
| Distance: | 394 m |
23462 133 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,193 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,307 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113444 |
| Distance: | 506 m |
13055 238 Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,671 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,038 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103561 |
| Distance: | 590 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | |||
| 2025 | $895,000 | $524,000 | $1,419,000 | +0.1% |
| 2024 | $882,000 | $536,000 | $1,418,000 | +1.4% |
| 2023 | $844,000 | $554,000 | $1,398,000 | +9.2% |
| 2022 | $773,000 | $507,000 | $1,280,000 | +33.6% |
| 2021 | $569,000 | $389,000 | $958,000 | +3.3% |
| 2020 | $587,000 | $340,000 | $927,000 | - |
Asking Price is 0.4% higher than Assessed Value (2025).