







































| Pricing |
| Asking Price | $1,350,000 |
| Price per Floor SqFt | $386 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,529 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,495 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,848 sqft) |
| Price per Land SqFt | $278.47 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Sep-22 |
| Previously Sold Price | $647,850 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$702,150 (+108.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-473-012 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
13055 238 Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,671 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,038 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103561 |
| Distance: | 104 m |
13250 237a Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,193 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3096041 |
| Distance: | 297 m |
23687 Bryant Drive
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,260 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119675 |
| Distance: | 501 m |
12933 240a Street
| Asking Price: | $1,365,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,856 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,394 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3110041 |
| Distance: | 530 m |
#12 13210 Shoesmith Crescent
| Asking Price: | $1,458,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,208 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,083 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093508 |
| Distance: | 545 m |
#5 23527 Larch Avenue
| Asking Price: | $1,374,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,212 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115531 |
| Distance: | 689 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $703,000 | $680,000 | $1,383,000 | -3.6% |
| 2024 | $743,000 | $692,000 | $1,435,000 | +0.1% |
| 2023 | $711,000 | $723,000 | $1,434,000 | +9.4% |
| 2022 | $651,000 | $660,000 | $1,311,000 | +35.3% |
| 2021 | $479,000 | $490,000 | $969,000 | - |
Asking Price is 2.4% lower than Assessed Value (2026).