





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,747 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,400 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,120 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 116 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-365-460 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,480,000 | $55,500 | $1,535,500 | -8.4% |
| 2024 | $1,613,000 | $63,100 | $1,676,100 | +8.1% |
| 2023 | $1,484,000 | $66,200 | $1,550,200 | +6.5% |
| 2022 | $1,387,000 | $68,900 | $1,455,900 | +30.1% |
| 2021 | $1,050,000 | $68,700 | $1,118,700 | +2.5% |
| 2020 | $1,020,000 | $71,500 | $1,091,500 | - |
1760 Bowman Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073057 |
| Distance: | 326 m |
1501 Marine Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,701 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3066805 |
| Distance: | 339 m |
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 665 m |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 704 m |
1205 Brisbane Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,534 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089840 |
| Distance: | 775 m |
695 Newport Street
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,834 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3043379 |
| Distance: | 808 m |
1632 Como Lake Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122317 |
| Distance: | 349 m |
1681 Smith Avenue
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,852 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111254 |
| Distance: | 703 m |
1780 Rideau Avenue
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128782 |
| Distance: | 918 m |
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 946 m |
2120 Como Lake Avenue
| Asking Price: | $1,529,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3100936 |
| Distance: | 965 m |
1888 Walnut Crescent
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,731 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117024 |
| Distance: | 1.0 km |