















| Pricing | |
| Asking Price | $1,560,000 |
| Price per Floor SqFt | $746 |
| Property Taxes | $6,001 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,090 sqft |
| Age | 64 years (1962) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,852 sqft) |
| Price per Land SqFt | $198.68 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-326-499 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1780 Rideau Avenue
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128782 |
| Distance: | 317 m |
1632 Como Lake Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122317 |
| Distance: | 358 m |
660 Walnut Place
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,068 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,999 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126473 |
| Distance: | 436 m |
1888 Walnut Crescent
| Asking Price: | $1,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,731 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117024 |
| Distance: | 481 m |
654 Linton Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,548 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112421 |
| Distance: | 676 m |
2039 Compton Court
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125457 |
| Distance: | 868 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,517,000 | $47,200 | $1,564,200 | -10.0% |
| 2024 | $1,699,000 | $39,800 | $1,738,800 | +9.4% |
| 2023 | $1,548,000 | $40,800 | $1,588,800 | +6.4% |
| 2022 | $1,450,000 | $43,500 | $1,493,500 | +29.2% |
| 2021 | $1,113,000 | $43,300 | $1,156,300 | +6.9% |
| 2020 | $1,039,000 | $43,000 | $1,082,000 | - |
Asking Price is 0.3% lower than Assessed Value (2026).