






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,394 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,778 sqft |
| Age | 64 years (1962) |
| Land |
| Land Size | 0.36 ac (15,758 sqft) |
| Land Frontage | 148 ft |
| Land Dimensions | 148 x 142 IRR ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-675-370 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
680 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,344 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.63 ac. (27,249 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109682 |
| Distance: | 419 m |
661 Andover Crescent
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,612 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104681 |
| Distance: | 429 m |
670 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,900 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128578 |
| Distance: | 444 m |
657 Andover Place
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,567 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105773 |
| Distance: | 491 m |
1145 Millstream Road
| Asking Price: | $3,298,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,875 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3058483 |
| Distance: | 821 m |
960 Pyrford Road
| Asking Price: | $3,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,950 sqft |
| Price / SqFt: | $1,186 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,344 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084696 |
| Distance: | 1.0 km |
1040 Crestline Road
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,908 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3084549 |
| Distance: | 253 m |
651 Kenwood Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,376 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,510 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3078216 |
| Distance: | 586 m |
475 Southborough Drive
| Sold Price: | $2,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,037 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3088066 |
| Distance: | 638 m |
589 St Giles Road
| Sold Price: | $2,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $1,194 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,555 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111357 |
| Distance: | 924 m |
910 Fairmile Road
| Sold Price: | $3,025,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,084 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,859 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3067411 |
| Distance: | 930 m |
1451 Chartwell Drive
| Sold Price: | $2,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,339 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,447 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3076496 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,444,000 | $98,400 | $2,542,400 | -15.6% |
| 2025 | $2,910,000 | $104,000 | $3,014,000 | -0.3% |
| 2024 | $2,920,000 | $104,000 | $3,024,000 | -8.2% |
| 2023 | $3,181,000 | $113,000 | $3,294,000 | +8.8% |
| 2022 | $2,911,000 | $116,000 | $3,027,000 | +15.6% |
| 2021 | $2,500,000 | $119,000 | $2,619,000 | +14.4% |
| 2020 | $2,165,000 | $125,000 | $2,290,000 | - |