
























| Pricing | |
| Asking Price | $2,888,000 |
| $995 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,645 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,902 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.38 ac (16,612 sqft) |
| Land Frontage | 130 ft |
| Land Dimensions | 130 x 166 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $173.85 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Dec-09 |
| Previously Sold Price | $1,915,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$973,000 (+50.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-578-854 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
657 Andover Place
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,567 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105773 |
| Distance: | 64 m |
670 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,900 sqft) |
| Days on Market: | 6 hours |
| MLS® Number: | R3128578 |
| Distance: | 295 m |
520 Ballantree Place
| Asking Price: | $2,333,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,926 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097464 |
| Distance: | 297 m |
556 Ballantree Road
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,204 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,437 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3078762 |
| Distance: | 507 m |
96 Bonnymuir Drive
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,342 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,255 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081945 |
| Distance: | 869 m |
1145 Millstream Road
| Asking Price: | $3,298,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,875 sqft) |
| Days on Market: | 224 |
| MLS® Number: | R3058483 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,605,000 | $168,000 | $2,773,000 | -15.3% |
| 2025 | $3,101,000 | $173,000 | $3,274,000 | -0.4% |
| 2024 | $3,112,000 | $175,000 | $3,287,000 | -7.7% |
| 2023 | $3,390,000 | $171,000 | $3,561,000 | +8.2% |
| 2022 | $3,103,000 | $187,000 | $3,290,000 | +15.2% |
| 2021 | $2,665,000 | $192,000 | $2,857,000 | +14.2% |
| 2020 | $2,308,000 | $194,000 | $2,502,000 | - |
Asking Price is 4.1% higher than Assessed Value (2026).