
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,054 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,183 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.46 ac (20,037 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-442-407 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
651 Kenwood Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,376 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,510 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3078216 |
| Distance: | 531 m |
1040 Crestline Road
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,908 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3084549 |
| Distance: | 813 m |
1451 Chartwell Drive
| Sold Price: | $2,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,339 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,447 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3076496 |
| Distance: | 1.7 km |
1168 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,304,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3094985 |
| Distance: | 1.9 km |
938 Kings Avenue
| Sold Price: | $2,930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079490 |
| Distance: | 1.9 km |
4302 Carolyn Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,585 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084510 |
| Distance: | 2.1 km |
670 St. Andrews Road
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,900 sqft) |
| Days on Market: | 10 hours |
| MLS® Number: | R3128578 |
| Distance: | 577 m |
315 Stevens Drive
| Asking Price: | $2,449,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,123 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118300 |
| Distance: | 678 m |
186 Stevens Drive
| Asking Price: | $2,448,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,207 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.76 ac. (33,105 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108698 |
| Distance: | 791 m |
661 Andover Crescent
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,612 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104681 |
| Distance: | 833 m |
341 Rabbit Lane
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,968 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,475 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114564 |
| Distance: | 840 m |
560 Craigmohr Drive
| Asking Price: | $2,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,540 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,447 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085456 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,556,000 | $62,600 | $2,618,600 | -9.0% |
| 2025 | $2,811,000 | $65,500 | $2,876,500 | -1.4% |
| 2024 | $2,853,000 | $65,300 | $2,918,300 | -4.3% |
| 2023 | $2,979,000 | $69,900 | $3,048,900 | +1.6% |
| 2022 | $2,934,000 | $68,000 | $3,002,000 | +23.5% |
| 2021 | $2,362,000 | $68,800 | $2,430,800 | +11.4% |
| 2020 | $2,109,000 | $72,400 | $2,181,400 | - |