


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,965 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,308 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,008 sqft) |
| Land Frontage | 160 ft |
| Land Dimensions | 160 x 112 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-197-836 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,425,000 | $589,000 | $3,014,000 | +4.5% |
| 2025 | $2,321,000 | $562,000 | $2,883,000 | -8.3% |
| 2024 | $2,587,000 | $557,000 | $3,144,000 | +8.3% |
| 2023 | $2,362,000 | $541,000 | $2,903,000 | +2.1% |
| 2022 | $2,315,000 | $528,000 | $2,843,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,754,000 | $539,000 | $2,293,000 | +4.2% |
| 2020 | $1,651,000 | $550,000 | $2,201,000 | - |
818 Younette Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,341 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,129 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109067 |
| Distance: | 754 m |
875 Esquimalt Avenue
| Sold Price: | $2,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,601 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,345 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082369 |
| Distance: | 960 m |
938 Kings Avenue
| Sold Price: | $2,930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079490 |
| Distance: | 1.0 km |
2111 Philip Avenue
| Sold Price: | $2,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,354 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3112892 |
| Distance: | 1.2 km |
1031 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,809 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3081120 |
| Distance: | 1.2 km |
2140 Pemberton Avenue
| Sold Price: | $3,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3077963 |
| Distance: | 1.6 km |
441 Inglewood Avenue
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,308 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,008 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126306 |
| Distance: | 0 m |
435 Inglewood Avenue
| Asking Price: | $3,080,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,018 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,003 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118547 |
| Distance: | 45 m |
475 Newlands Road
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,399 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102756 |
| Distance: | 212 m |
992 3rd Street
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,996 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3081136 |
| Distance: | 282 m |
539 Newcroft Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100513 |
| Distance: | 370 m |
550 Keith Road
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,566 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,173 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117955 |
| Distance: | 522 m |