





































| Pricing | |
| Asking Price | $3,080,000 |
| Price per Floor SqFt | $767 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,103 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,018 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,003 sqft) |
| Price per Land SqFt | $256.60 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2018-May-04 |
| Previously Sold Price | $2,938,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$142,000 (+4.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-234-465 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
441 Inglewood Avenue
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,308 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,008 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126306 |
| Distance: | 45 m |
475 Newlands Road
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,399 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102756 |
| Distance: | 174 m |
550 Keith Road
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,566 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,173 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117955 |
| Distance: | 563 m |
850 Esquimalt Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,276 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,924 sqft) |
| Days on Market: | 263 |
| MLS® Number: | R3043583 |
| Distance: | 969 m |
1040 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,402 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123594 |
| Distance: | 1.2 km |
1240 Nepal Crescent
| Asking Price: | $3,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,681 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122662 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,425,000 | $617,000 | $3,042,000 | -4.1% |
| 2024 | $2,587,000 | $586,000 | $3,173,000 | +8.5% |
| 2023 | $2,362,000 | $563,000 | $2,925,000 | +2.1% |
| 2022 | $2,315,000 | $550,000 | $2,865,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,753,000 | $557,000 | $2,310,000 | +4.3% |
| 2020 | $1,650,000 | $564,000 | $2,214,000 | - |
Asking Price is 1.2% higher than Assessed Value (2026).