
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,283 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,631 sqft |
| Age | 93 years (1933) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,633 sqft) |
| Land Frontage | 68.9 ft |
| Land Dimensions | 68.9 x 187.05 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-162-904 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
3907 Bayridge Place
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,000 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128024 |
| Distance: | 840 m |
3155 Dickinson Crescent
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,334 sqft |
| Price / SqFt: | $985 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,347 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120166 |
| Distance: | 1.1 km |
4037 Ripple Road
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116087 |
| Distance: | 1.3 km |
4386 Erwin Drive
| Asking Price: | $2,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,244 sqft |
| Price / SqFt: | $1,189 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101215 |
| Distance: | 1.5 km |
3791 Southridge Avenue
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,235 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,118 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3068449 |
| Distance: | 701 m |
3985 Bayridge Avenue
| Sold Price: | $2,728,350 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $1,158 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,127 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3075491 |
| Distance: | 928 m |
4411 Stone Crescent
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,650 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,918 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090265 |
| Distance: | 1.7 km |
4445 Stone Court
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,934 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,822 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3092798 |
| Distance: | 1.9 km |
2616 Haywood Avenue
| Sold Price: | $2,570,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,618 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,289 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050640 |
| Distance: | 2.3 km |
4639 Caulfeild Drive
| Sold Price: | $2,678,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,423 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094305 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,632,000 | $96,000 | $3,728,000 | -2.9% |
| 2025 | $3,751,000 | $88,400 | $3,839,400 | -8.3% |
| 2023 | $4,087,000 | $98,000 | $4,185,000 | +6.4% |
| 2022 | $3,834,000 | $100,000 | $3,934,000 | +34.5% |
| 2021 | $2,822,000 | $102,000 | $2,924,000 | -0.7% |
| 2020 | $2,840,000 | $105,000 | $2,945,000 | - |