
























| Pricing | |
| Asking Price | $2,998,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,059 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,425 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,830 sqft |
| Age | 93 years (1933) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,397 sqft) |
| Land Frontage | 72 ft |
| Land Dimensions | 72 x 101.00 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $319.04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 030-395-658 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3897 Bayridge Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,504 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,840 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120868 |
| Distance: | 824 m |
3907 Bayridge Place
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,000 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128024 |
| Distance: | 925 m |
3155 Dickinson Crescent
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,334 sqft |
| Price / SqFt: | $985 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,347 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120166 |
| Distance: | 976 m |
4032 Ripple Road
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110341 |
| Distance: | 1.3 km |
4037 Ripple Road
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116087 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,843,000 | $67,000 | $2,910,000 | -2.9% |
| 2024 | $2,935,000 | $61,200 | $2,996,200 | -8.2% |
| 2023 | $3,199,000 | $63,500 | $3,262,500 | +6.4% |
| 2022 | $3,006,000 | $60,600 | $3,066,600 | +35.0% |
| 2021 | $2,212,000 | $59,500 | $2,271,500 | -0.6% |
| 2020 | $2,226,000 | $58,400 | $2,284,400 | - |
Asking Price is 3.0% higher than Assessed Value (2026).