































$100,000on May 7, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $3,150,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $704 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $13,235 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,474 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.91 ac (39,639 sqft) |
| Land Frontage | 130.87 ft |
| Land Dimensions | 130.87 x 338.94 ft |
| Price per Land SqFt | $79.47 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-108-830 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,682,000 | $105,000 | $3,787,000 | +4.4% |
| 2025 | $3,524,000 | $104,000 | $3,628,000 | -10.0% |
| 2024 | $3,928,000 | $101,000 | $4,029,000 | +9.4% |
| 2023 | $3,586,000 | $95,300 | $3,681,300 | +1.9% |
| 2022 | $3,516,000 | $97,300 | $3,613,300 | +31.0% |
| 2021 | $2,663,000 | $95,200 | $2,758,200 | +6.0% |
| 2020 | $2,507,000 | $95,100 | $2,602,100 | - |
Asking Price is 16.8% lower than Assessed Value (2026).
550 Keith Road
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,566 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,173 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117955 |
| Distance: | 406 m |
992 3rd Street
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,996 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3081136 |
| Distance: | 514 m |
441 Inglewood Avenue
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,308 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,008 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126306 |
| Distance: | 584 m |
539 Newcroft Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100513 |
| Distance: | 922 m |
785 Anderson Crescent
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,416 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,861 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123912 |
| Distance: | 967 m |
880 Younette Drive
| Asking Price: | $3,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,484 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124673 |
| Distance: | 1.1 km |