


| Pricing | |
| Asking Price | $2,580,000 |
| $755 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,555 (2017) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,416 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.41 ac (17,861 sqft) |
| Land Frontage | 70.7 ft |
| Land Dimensions | 70.7 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $144.45 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-304-297 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
850 Esquimalt Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,276 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,924 sqft) |
| Days on Market: | 262 |
| MLS® Number: | R3043583 |
| Distance: | 344 m |
865 Burley Drive
| Asking Price: | $2,235,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,260 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,978 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115481 |
| Distance: | 370 m |
1040 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,402 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123594 |
| Distance: | 510 m |
837 Wildwood Place
| Asking Price: | $3,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,350 sqft |
| Price / SqFt: | $940 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,198 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118245 |
| Distance: | 578 m |
539 Newcroft Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3100513 |
| Distance: | 594 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,337,000 | $97,300 | $2,434,300 | -2.0% |
| 2025 | $2,379,000 | $104,000 | $2,483,000 | -3.9% |
| 2024 | $2,480,000 | $105,000 | $2,585,000 | +3.8% |
| 2023 | $2,375,000 | $115,000 | $2,490,000 | +20.4% |
| 2021 | $1,948,000 | $120,000 | $2,068,000 | -5.6% |
| 2020 | $2,062,000 | $129,000 | $2,191,000 | - |
Asking Price is 6.0% higher than Assessed Value (2026).