





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,626 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,017 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,023 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 007-234-848 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2346 Westhill Drive
| Asking Price: | $3,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,017 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,023 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123102 |
| Distance: | 0 m |
2585 Westhill Way
| Asking Price: | $3,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,001 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,272 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080578 |
| Distance: | 542 m |
2198 Rosebery Avenue
| Asking Price: | $3,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,338 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,107 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115136 |
| Distance: | 634 m |
1391 Chartwell Drive
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,650 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,100 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119990 |
| Distance: | 869 m |
2272 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $4,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,699 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,074 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096485 |
| Distance: | 998 m |
1410 Mathers Avenue
| Asking Price: | $3,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3096081 |
| Distance: | 1.1 km |
1474 Bramwell Road
| Sold Price: | $3,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,656 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,331 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073034 |
| Distance: | 605 m |
1151 Millstream Road
| Sold Price: | $2,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,300 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,047 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3004138 |
| Distance: | 1.6 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263068586/83dcefb7.jpeg)
2364-2366 Marine Drive
| Sold Price: | $2,850,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,816 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3046959 |
| Distance: | 1.7 km |
520 Hadden Drive
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,752 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,294 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3044330 |
| Distance: | 2.4 km |
448 Gordon Avenue
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,901 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3060110 |
| Distance: | 3.1 km |
3476 Wellington Crescent
| Sold Price: | $3,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3112440 |
| Distance: | 4.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,685,000 | $384,000 | $3,069,000 | -12.1% |
| 2024 | $3,113,000 | $380,000 | $3,493,000 | -9.6% |
| 2023 | $3,487,000 | $376,000 | $3,863,000 | +6.9% |
| 2022 | $3,237,000 | $378,000 | $3,615,000 | +18.4% |
| 2021 | $2,658,000 | $394,000 | $3,052,000 | +9.3% |
| 2020 | $2,382,000 | $410,000 | $2,792,000 | - |