







































| Pricing | |
| Asking Price | $3,998,000 |
| Price per Floor SqFt | $860 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $20,590 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,650 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.37 ac (16,100 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 161 ft |
| Price per Land SqFt | $248.32 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Dec-01 |
| Previously Sold Price | $4,500,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$502,000 (-11.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-475-679 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1331 Chartwell Drive
| Asking Price: | $3,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,449 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,469 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3112417 |
| Distance: | 239 m |
1371 Burnside Road
| Asking Price: | $4,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,049 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108985 |
| Distance: | 279 m |
1375 Burnside Road
| Asking Price: | $3,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,424 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,168 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084397 |
| Distance: | 311 m |
1444 Sandhurst Place
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,287 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,910 sqft) |
| Days on Market: | 16 hours |
| MLS® Number: | R3127339 |
| Distance: | 408 m |
1181 Chartwell Drive
| Asking Price: | $3,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,591 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,356 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098737 |
| Distance: | 485 m |
1135 Groveland Court
| Asking Price: | $3,948,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,645 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,580 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110299 |
| Distance: | 541 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,865,000 | $662,000 | $4,527,000 | -9.2% |
| 2025 | $4,357,000 | $631,000 | $4,988,000 | -2.5% |
| 2024 | $4,495,000 | $622,000 | $5,117,000 | -5.3% |
| 2023 | $4,742,000 | $660,000 | $5,402,000 | +1.1% |
| 2022 | $4,740,000 | $603,000 | $5,343,000 | +29.8% |
| 2021 | $3,517,000 | $598,000 | $4,115,000 | -2.1% |
| 2020 | $3,680,000 | $524,000 | $4,204,000 | - |
Asking Price is 11.7% lower than Assessed Value (2026).