




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $21,649 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,170 sqft |
| Age | 94 years (1932) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,164 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 004-404-203 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
5662 Laburnum Street
| Asking Price: | $4,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $1,234 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,284 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124904 |
| Distance: | 126 m |
5138 East Boulevard
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,045 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,256 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127881 |
| Distance: | 496 m |
5041 Cypress Street
| Asking Price: | $2,958,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,576 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,767 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096825 |
| Distance: | 599 m |
2063 W 47th Avenue
| Asking Price: | $2,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,288 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,702 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105132 |
| Distance: | 746 m |
1450 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,057 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,458 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091671 |
| Distance: | 961 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,979,000 | $127,000 | $4,106,000 | -11.9% | - |
| 2025 | $4,532,000 | $126,000 | $4,658,000 | +1.0% | $21,649 |
| 2024 | $4,477,000 | $135,000 | $4,612,000 | +2.3% | $20,272 |
| 2023 | $4,371,000 | $139,000 | $4,510,000 | +5.0% | $18,564 |
| 2022 | $4,152,000 | $142,000 | $4,294,000 | +10.1% | $16,578 |
| 2021 | $3,766,000 | $135,000 | $3,901,000 | +5.9% | $14,936 |
| 2020 | $3,542,000 | $142,000 | $3,684,000 | -20.9% | $13,810 |
| 2019 | $4,526,000 | $129,000 | $4,655,000 | -7.6% | $18,071 |
| 2018 | $4,904,000 | $134,000 | $5,038,000 | -6.5% | $13,823 |
| 2017 | $5,250,000 | $140,000 | $5,390,000 | - | $15,054 |
1949 W 37th Avenue
| Sold Price: | $4,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079009 |
| Distance: | 318 m |
2005 W 46th Avenue
| Sold Price: | $3,288,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,753 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3095239 |
| Distance: | 631 m |
2527 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,146,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,847 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098643 |
| Distance: | 901 m |
6261 Adera Street
| Sold Price: | $4,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,927 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,641 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3088950 |
| Distance: | 916 m |
5938 Elm Street
| Sold Price: | $3,880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,848 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,308 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3122285 |
| Distance: | 963 m |
2540 W 45th Avenue
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,705 sqft |
| Price / SqFt: | $877 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121046 |
| Distance: | 1.0 km |