







































$220,000on May 19, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,928,000 |
| Price per Floor SqFt | $822 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $13,525 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,562 sqft |
| Age | 82 years (1944) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,478 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 91.3 ft |
| Price per Land SqFt | $534.50 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-279-173 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5041 Cypress Street
| Asking Price: | $2,958,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,576 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,767 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096825 |
| Distance: | 471 m |
2709 W 37th Avenue
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,588 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124327 |
| Distance: | 829 m |
2676 W 33 Avenue
| Asking Price: | $2,837,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,326 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,734 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110963 |
| Distance: | 852 m |
4425 Maple Street
| Asking Price: | $3,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,488 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,920 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096913 |
| Distance: | 891 m |
2755 W 42nd Avenue
| Asking Price: | $2,849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,981 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,444 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108266 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,868,000 | $55,900 | $2,923,900 | -7.0% | - |
| 2025 | $3,077,000 | $65,900 | $3,142,900 | -1.2% | $13,525 |
| 2024 | $3,116,000 | $63,700 | $3,179,700 | +3.9% | $12,749 |
| 2023 | $2,997,000 | $63,700 | $3,060,700 | -2.6% | $11,373 |
| 2022 | $3,080,000 | $63,700 | $3,143,700 | +20.5% | $11,297 |
| 2021 | $2,554,000 | $54,900 | $2,608,900 | +6.5% | $10,019 |
| 2020 | $2,391,000 | $59,400 | $2,450,400 | -18.8% | $9,468 |
| 2019 | $2,961,000 | $57,700 | $3,018,700 | -12.9% | $9,884 |
| 2018 | $3,409,000 | $57,700 | $3,466,700 | +7.2% | $10,484 |
| 2017 | $3,177,000 | $57,700 | $3,234,700 | - | $10,044 |
Asking Price is 0.1% higher than Assessed Value (2026).