

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,416 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,742 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,432 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 104 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-955-527 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
4852 Slocan Street
| Sold Price: | $1,214,290 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3100357 |
| Distance: | 445 m |
5556 Earles Street
| Sold Price: | $1,383,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3105721 |
| Distance: | 480 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092008/83dcefb7.jpeg)
4569 Gladstone Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3070381 |
| Distance: | 1.0 km |
#5318 5320 Bruce Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3068930 |
| Distance: | 1.2 km |
5871 Argyle Street
| Sold Price: | $1,476,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,109 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3103265 |
| Distance: | 1.5 km |
3383 Wellington Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,571 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116773 |
| Distance: | 1.6 km |
2472 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089706 |
| Distance: | 478 m |
2758 Horley Street
| Asking Price: | $1,298,800 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,366 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125385 |
| Distance: | 548 m |
2216 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,102 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085346 |
| Distance: | 719 m |
2052 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,466 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,180 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080010 |
| Distance: | 888 m |
1939 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,807 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103111 |
| Distance: | 955 m |
4291 Brant Street
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,287 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124949 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,499,000 | $35,500 | $1,534,500 | -5.0% | - |
| 2025 | $1,574,000 | $40,500 | $1,614,500 | -1.6% | $7,416 |
| 2024 | $1,598,000 | $42,700 | $1,640,700 | +4.3% | $6,905 |
| 2023 | $1,530,000 | $42,800 | $1,572,800 | +7.4% | $6,259 |
| 2022 | $1,421,000 | $43,400 | $1,464,400 | +19.3% | $5,693 |
| 2021 | $1,189,000 | $38,600 | $1,227,600 | +16.5% | $5,234 |
| 2020 | $1,014,000 | $39,400 | $1,053,400 | -17.7% | $4,659 |
| 2019 | $1,240,000 | $39,800 | $1,279,800 | -8.8% | $4,725 |
| 2018 | $1,362,000 | $41,100 | $1,403,100 | -0.0% | $4,471 |
| 2017 | $1,361,000 | $42,400 | $1,403,400 | - | $3,978 |