




















| Pricing | |
| Asking Price | $1,399,900 |
| Price per Floor SqFt | $731 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,508 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,914 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,102 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 94 ft |
| Price per Land SqFt | $451.29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-457-278 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2241 E 43rd Avenue
| Asking Price: | $1,688,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,634 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099353 |
| Distance: | 138 m |
2052 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,466 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,180 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080010 |
| Distance: | 206 m |
2472 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089706 |
| Distance: | 409 m |
1939 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,807 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103111 |
| Distance: | 437 m |
1807 E 38th Avenue
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,709 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109695 |
| Distance: | 590 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,291,000 | $31,400 | $1,322,400 | -2.1% | - |
| 2025 | $1,313,000 | $37,300 | $1,350,300 | +1.8% | $7,508 |
| 2024 | $1,287,000 | $39,600 | $1,326,600 | +6.2% | $6,761 |
| 2023 | $1,209,606 | $39,200 | $1,248,806 | +9.0% | $6,093 |
| 2022 | $1,106,000 | $39,600 | $1,145,600 | +26.3% | $5,381 |
| 2021 | $873,000 | $34,200 | $907,200 | +4.9% | $4,926 |
| 2020 | $831,000 | $33,600 | $864,600 | -15.4% | $4,712 |
| 2019 | $989,000 | $32,600 | $1,021,600 | -4.9% | $4,619 |
| 2018 | $1,042,000 | $32,600 | $1,074,600 | +1.3% | $4,200 |
| 2017 | $1,028,000 | $32,600 | $1,060,600 | - | $3,738 |
Asking Price is 5.9% higher than Assessed Value (2026).