
































$100,000on Apr 30, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,849,900 |
| Price per Floor SqFt | $743 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,735 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,491 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,432 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 104 ft |
| Price per Land SqFt | $539.02 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-954-873 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5095 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112101 |
| Distance: | 325 m |
2374 E 33rd Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,738 sqft) |
| Days on Market: | 232 |
| MLS® Number: | R3056434 |
| Distance: | 326 m |
2166 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,883,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,679 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118815 |
| Distance: | 606 m |
2216 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,102 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085346 |
| Distance: | 667 m |
5735 Earles Street
| Asking Price: | $1,459,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,821 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064708 |
| Distance: | 692 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,502,000 | $122,000 | $1,624,000 | -4.4% | - |
| 2025 | $1,577,000 | $122,000 | $1,699,000 | -1.4% | $7,735 |
| 2024 | $1,601,000 | $122,000 | $1,723,000 | +3.9% | $7,199 |
| 2023 | $1,533,000 | $126,000 | $1,659,000 | +6.7% | $6,548 |
| 2022 | $1,424,000 | $131,000 | $1,555,000 | +19.2% | $5,981 |
| 2021 | $1,189,000 | $115,000 | $1,304,000 | +15.2% | $5,500 |
| 2020 | $1,014,000 | $118,000 | $1,132,000 | -16.8% | $4,932 |
| 2019 | $1,240,000 | $120,000 | $1,360,000 | -8.5% | $4,970 |
| 2018 | $1,362,000 | $124,000 | $1,486,000 | -0.3% | $5,018 |
| 2017 | $1,361,000 | $129,000 | $1,490,000 | - | $5,055 |
Asking Price is 13.9% higher than Assessed Value (2026).