







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,508 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,778 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,240 sqft) |
| Land Frontage | 48 ft |
| Land Dimensions | 48 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-901-183 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
47 E 50th Avenue
| Sold Price: | $2,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,778 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118141 |
| Distance: | 0 m |
219 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,952 sqft |
| Price / SqFt: | $982 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,405 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3108197 |
| Distance: | 956 m |
676 W 53rd Avenue
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,786 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,098 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3079157 |
| Distance: | 1.1 km |
6372 Elgin Street
| Sold Price: | $2,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,818 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098983 |
| Distance: | 1.6 km |
5989 Fremlin Street
| Sold Price: | $2,538,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,038 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117290 |
| Distance: | 1.7 km |
1270 W 46th Avenue
| Sold Price: | $2,790,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,243 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,245 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3080600 |
| Distance: | 2.2 km |
189 W 46th Avenue
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,160 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122059 |
| Distance: | 585 m |
122 W 43rd Avenue
| Asking Price: | $3,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,350 sqft |
| Price / SqFt: | $940 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,660 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122553 |
| Distance: | 732 m |
535 E 53rd Avenue
| Asking Price: | $2,488,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,709 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110925 |
| Distance: | 896 m |
6709 Ash Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,972 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,454 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121990 |
| Distance: | 989 m |
642 W 53rd Avenue
| Asking Price: | $2,999,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119074 |
| Distance: | 1.1 km |
557 E 58th Avenue
| Asking Price: | $2,058,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,229 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,346 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3081121 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,307,000 | $461,000 | $2,768,000 | -4.8% | - |
| 2025 | $2,442,000 | $467,000 | $2,909,000 | -0.1% | $11,508 |
| 2024 | $2,443,000 | $468,000 | $2,911,000 | +6.2% | $10,725 |
| 2023 | $2,276,000 | $465,000 | $2,741,000 | +5.0% | $9,557 |
| 2022 | $2,129,000 | $481,000 | $2,610,000 | +20.2% | $8,822 |
| 2021 | $1,780,000 | $391,000 | $2,171,000 | +3.4% | $8,034 |
| 2020 | $1,700,000 | $400,000 | $2,100,000 | -14.3% | $7,764 |
| 2019 | $2,053,000 | $397,000 | $2,450,000 | -4.7% | $7,762 |
| 2018 | $2,164,000 | $408,000 | $2,572,000 | -1.5% | $7,282 |
| 2017 | $2,195,000 | $417,000 | $2,612,000 | - | $6,572 |