





















| Pricing | |
| Asking Price | $2,058,890 |
| $638 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,775 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,229 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,346 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 162 ft |
| Price per Land SqFt | $385.13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-875-982 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
320 E 57th Avenue
| Asking Price: | $1,889,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,692 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119423 |
| Distance: | 433 m |
535 E 53rd Avenue
| Asking Price: | $2,488,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,709 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110925 |
| Distance: | 508 m |
748 E 62nd Avenue
| Asking Price: | $2,259,900 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,760 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R3053982 |
| Distance: | 516 m |
7996 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,122 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103623 |
| Distance: | 601 m |
475 SE Marine Drive
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,933 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,130 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3066321 |
| Distance: | 692 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,783,000 | $183,000 | $1,966,000 | -4.7% | - |
| 2025 | $1,880,000 | $182,000 | $2,062,000 | +1.2% | $9,775 |
| 2024 | $1,854,000 | $184,000 | $2,038,000 | +3.0% | $8,915 |
| 2023 | $1,787,000 | $191,000 | $1,978,000 | +3.8% | $8,161 |
| 2022 | $1,715,000 | $190,000 | $1,905,000 | +22.5% | $7,526 |
| 2021 | $1,389,000 | $166,000 | $1,555,000 | +12.8% | $6,872 |
| 2020 | $1,207,000 | $171,000 | $1,378,000 | -17.6% | $6,267 |
| 2019 | $1,499,000 | $173,000 | $1,672,000 | -2.4% | $6,336 |
| 2018 | $1,535,000 | $178,000 | $1,713,000 | -0.3% | $6,092 |
| 2017 | $1,535,000 | $183,000 | $1,718,000 | - | $6,113 |
Asking Price is 4.7% higher than Assessed Value (2026).