


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,454 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,493 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,059 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 123 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-206-714 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
3632 E 28th Avenue
| Sold Price: | $1,753,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,762 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078224 |
| Distance: | 123 m |
4680 Hoy Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,059 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3092523 |
| Distance: | 150 m |
3806 Pine Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,119 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,611 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3069964 |
| Distance: | 404 m |
3309 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,449 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105557 |
| Distance: | 617 m |
3383 Wellington Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,571 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116773 |
| Distance: | 687 m |
5249 Hoy Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3070976 |
| Distance: | 805 m |
3654 E 25th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,904 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,128 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122308 |
| Distance: | 387 m |
3653 E 25th Avenue
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,892 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106198 |
| Distance: | 444 m |
4987 Hoy Street
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,803 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3078002 |
| Distance: | 512 m |
3713 Kincaid Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,940 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107753 |
| Distance: | 555 m |
4745 Gilpin Court
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102109 |
| Distance: | 731 m |
3312 Queens Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,214 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,570 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100164 |
| Distance: | 861 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,593,000 | $192,000 | $1,785,000 | -4.9% | - |
| 2025 | $1,684,000 | $193,000 | $1,877,000 | -0.2% | $8,454 |
| 2024 | $1,687,000 | $193,000 | $1,880,000 | +7.8% | $7,813 |
| 2023 | $1,547,000 | $197,000 | $1,744,000 | +6.1% | $6,929 |
| 2022 | $1,446,000 | $197,000 | $1,643,000 | +20.6% | $6,354 |
| 2021 | $1,190,000 | $172,000 | $1,362,000 | +6.3% | $5,800 |
| 2020 | $1,105,000 | $176,000 | $1,281,000 | -12.5% | $5,498 |
| 2019 | $1,287,000 | $177,000 | $1,464,000 | -3.0% | $5,363 |
| 2018 | $1,326,000 | $183,000 | $1,509,000 | +0.3% | $5,189 |
| 2017 | $1,318,000 | $187,000 | $1,505,000 | - | $5,198 |