










| Pricing | |
| Asking Price | $1,699,000 |
| $767 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,214 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,570 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 138.49 ft |
| Price per Land SqFt | $371.77 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Sep-29 |
| Previously Sold Price | $1,755,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$56,000 (-3.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-138-231 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
4967 Spencer Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,910 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127035 |
| Distance: | 218 m |
4676 Reid Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122232 |
| Distance: | 291 m |
4535 Rupert Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,444 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118848 |
| Distance: | 391 m |
3369 Price Street
| Asking Price: | $1,960,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,065 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127410 |
| Distance: | 394 m |
4561 Manor Street
| Asking Price: | $1,629,370 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,154 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,926 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3076016 |
| Distance: | 428 m |
4778 Killarney Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,833 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,281 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118329 |
| Distance: | 433 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,609,000 | $38,400 | $1,647,400 | -5.9% | - |
| 2025 | $1,702,000 | $48,100 | $1,750,100 | -0.5% | $7,887 |
| 2024 | $1,705,000 | $53,500 | $1,758,500 | +8.6% | $7,299 |
| 2023 | $1,563,000 | $55,500 | $1,618,500 | +7.1% | $6,429 |
| 2022 | $1,463,000 | $47,700 | $1,510,700 | +21.7% | $5,825 |
| 2021 | $1,199,000 | $42,200 | $1,241,200 | +6.5% | $5,308 |
| 2020 | $1,122,000 | $43,500 | $1,165,500 | -13.1% | $5,022 |
| 2019 | $1,297,000 | $44,200 | $1,341,200 | -3.7% | $4,915 |
| 2018 | $1,347,000 | $46,300 | $1,393,300 | +1.2% | $4,785 |
| 2017 | $1,328,000 | $48,400 | $1,376,400 | - | $4,761 |
Asking Price is 3.1% higher than Assessed Value (2026).