

































$50,100on May 21, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,699,900 |
| Price per Floor SqFt | $757 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,561 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,247 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,200 sqft) |
| Price per Land SqFt | $274.18 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-445-646 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
4089 Fir Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,688 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128166 |
| Distance: | 368 m |
3949 Hertford Street
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091940 |
| Distance: | 473 m |
4064 Burke Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,230 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106541 |
| Distance: | 617 m |
4194 Cherrywood Crescent
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,590 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116518 |
| Distance: | 627 m |
3712 Fir Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,272 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116384 |
| Distance: | 645 m |
3654 E 25th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,904 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,128 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122308 |
| Distance: | 942 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,812,000 | $54,300 | $1,866,300 | -4.5% |
| 2025 | $1,901,000 | $54,200 | $1,955,200 | +7.5% |
| 2023 | $1,756,000 | $62,400 | $1,818,400 | +10.3% |
| 2022 | $1,583,000 | $66,200 | $1,649,200 | +15.4% |
| 2021 | $1,360,000 | $68,500 | $1,428,500 | -1.7% |
| 2020 | $1,398,000 | $55,800 | $1,453,800 | - |
Asking Price is 8.9% lower than Assessed Value (2026).