


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,484 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,515 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,456 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 124 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 015-384-918 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,646,000 | $68,000 | $1,714,000 | -7.6% | - |
| 2025 | $1,773,000 | $82,300 | $1,855,300 | -1.0% | $8,484 |
| 2024 | $1,784,000 | $89,800 | $1,873,800 | -0.1% | $7,885 |
| 2023 | $1,784,000 | $92,100 | $1,876,100 | +9.2% | $7,377 |
| 2022 | $1,621,000 | $96,300 | $1,717,300 | +20.0% | $6,631 |
| 2021 | $1,344,000 | $86,600 | $1,430,600 | +5.7% | $6,060 |
| 2020 | $1,265,000 | $88,500 | $1,353,500 | -12.9% | $5,768 |
| 2019 | $1,465,000 | $89,300 | $1,554,300 | +0.4% | $5,692 |
| 2018 | $1,455,000 | $92,800 | $1,547,800 | +1.5% | $5,395 |
| 2017 | $1,429,000 | $96,400 | $1,525,400 | - | $5,365 |
2654 Oxford Street
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,650 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094030 |
| Distance: | 456 m |
2870 McGill Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3036852 |
| Distance: | 461 m |
268 N Slocan Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,373 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3122468 |
| Distance: | 479 m |
2631 E Pender Street
| Sold Price: | $1,658,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3105333 |
| Distance: | 635 m |
2834 E Georgia Street
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $1,083 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3098922 |
| Distance: | 699 m |
3080 Turner Street
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3091687 |
| Distance: | 705 m |
45 Renfrew Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,456 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128059 |
| Distance: | 0 m |
549 Renfrew Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,825 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109731 |
| Distance: | 542 m |
620 Slocan Street
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111301 |
| Distance: | 679 m |
2529 Franklin Street
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,192 sqft |
| Price / SqFt: | $1,040 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 193 |
| MLS® Number: | R3068313 |
| Distance: | 702 m |
2349 E Pender Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,955 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,198 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108044 |
| Distance: | 1.0 km |
3061 Parker Street
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,438 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110458 |
| Distance: | 1.0 km |