






















| Pricing | |
| Asking Price | $1,499,000 |
| Price per Floor SqFt | $614 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,182 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,443 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,825 sqft) |
| Land Frontage | 32.97 ft |
| Land Dimensions | 32.97 x 116.04 ft |
| Price per Land SqFt | $391.90 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-757-701 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,367,000 | $65,900 | $1,432,900 | -6.9% | - |
| 2025 | $1,473,000 | $66,300 | $1,539,300 | -0.5% | $7,182 |
| 2024 | $1,481,000 | $66,600 | $1,547,600 | -0.1% | $6,629 |
| 2023 | $1,481,000 | $68,900 | $1,549,900 | +9.1% | $6,196 |
| 2022 | $1,348,000 | $72,800 | $1,420,800 | +21.4% | $5,556 |
| 2021 | $1,107,000 | $63,600 | $1,170,600 | +4.9% | $5,067 |
| 2020 | $1,047,000 | $68,600 | $1,115,600 | -11.1% | $4,841 |
| 2019 | $1,185,000 | $69,600 | $1,254,600 | +0.4% | $4,660 |
| 2018 | $1,177,000 | $72,600 | $1,249,600 | +2.1% | $4,395 |
| 2017 | $1,148,000 | $75,600 | $1,223,600 | - | $4,339 |
Asking Price is 4.6% higher than Assessed Value (2026).
2867 E Georgia Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,073 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124160 |
| Distance: | 106 m |
620 Slocan Street
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111301 |
| Distance: | 321 m |
3120 Turner Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,929 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128405 |
| Distance: | 468 m |
45 Renfrew Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,456 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128059 |
| Distance: | 542 m |
1036 Nootka Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,557 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123307 |
| Distance: | 545 m |
3153 Parker Street
| Asking Price: | $1,569,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,880 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097853 |
| Distance: | 652 m |