





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $23,968 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,614 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,170 sqft) |
| Land Frontage | 74.75 ft |
| Land Dimensions | 74.75 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 009-747-648 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
2328 McBain Avenue
| Asking Price: | $5,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,424 sqft |
| Price / SqFt: | $1,171 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,690 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110355 |
| Distance: | 257 m |
2653 McBain Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,166 sqft |
| Price / SqFt: | $1,195 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,237 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119174 |
| Distance: | 335 m |
2318 Oliver Crescent
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,751 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,550 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099933 |
| Distance: | 554 m |
2069 W 28th Avenue
| Asking Price: | $5,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,465 sqft |
| Price / SqFt: | $1,183 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087398 |
| Distance: | 589 m |
2228 W 22nd Avenue
| Asking Price: | $4,780,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,698 sqft |
| Price / SqFt: | $1,293 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3059290 |
| Distance: | 712 m |
2817 Oliver Crescent
| Asking Price: | $4,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,169 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,185 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106742 |
| Distance: | 732 m |
4418 Brakenridge Street
| Sold Price: | $4,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,220 sqft |
| Price / SqFt: | $1,137 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,019 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3118244 |
| Distance: | 102 m |
2139 W 22nd Avenue
| Sold Price: | $3,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,659 sqft |
| Price / SqFt: | $1,033 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3101294 |
| Distance: | 811 m |
2502 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,302,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,347 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,568 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3059400 |
| Distance: | 836 m |
2930 W 29th Avenue
| Sold Price: | $4,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,235 sqft |
| Price / SqFt: | $1,178 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,525 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3077454 |
| Distance: | 849 m |
1949 W 37th Avenue
| Sold Price: | $4,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079009 |
| Distance: | 1.1 km |
2168 W 16th Avenue
| Sold Price: | $3,640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,896 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3070007 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,275,000 | $1,621,000 | $4,896,000 | -7.0% | - |
| 2025 | $3,572,000 | $1,695,000 | $5,267,000 | +1.9% | $23,968 |
| 2024 | $3,493,000 | $1,677,000 | $5,170,000 | +1.5% | $22,461 |
| 2023 | $3,397,000 | $1,696,000 | $5,093,000 | -0.2% | $20,954 |
| 2022 | $3,462,000 | $1,642,000 | $5,104,000 | +8.3% | $20,559 |
| 2021 | $3,148,000 | $1,563,000 | $4,711,000 | +6.2% | $18,993 |
| 2020 | $2,872,000 | $1,566,000 | $4,438,000 | -15.5% | $17,114 |
| 2019 | $3,485,000 | $1,765,000 | $5,250,000 | -10.1% | $20,809 |
| 2018 | $4,108,000 | $1,730,000 | $5,838,000 | -6.7% | $14,740 |
| 2017 | $4,539,000 | $1,716,000 | $6,255,000 | - | $16,281 |