

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,646 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,442 sqft |
| Age | 84 years (1942) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,450 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 109 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-437-869 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
6287 Battison Street
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,022 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3082791 |
| Distance: | 338 m |
6884 Toderick Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,628 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,099 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3101351 |
| Distance: | 884 m |
3638 Hennepin Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,403 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3067234 |
| Distance: | 1.0 km |
5556 Earles Street
| Sold Price: | $1,383,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3105721 |
| Distance: | 1.2 km |
2750 Rosemont Drive
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,433 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3105416 |
| Distance: | 1.5 km |
2655 E 53 Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,493 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3082222 |
| Distance: | 1.6 km |
3025 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097525 |
| Distance: | 559 m |
3395 Church Street
| Asking Price: | $1,898,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,662 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,818 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107901 |
| Distance: | 587 m |
6858 Tyne Street
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,195 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120220 |
| Distance: | 837 m |
7541 Kerr Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,950 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3062526 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,823,000 | $32,000 | $1,855,000 | -5.7% | - |
| 2025 | $1,930,000 | $38,100 | $1,968,100 | -4.4% | $8,646 |
| 2024 | $2,019,000 | $40,400 | $2,059,400 | +3.6% | $8,263 |
| 2023 | $1,948,000 | $40,000 | $1,988,000 | +10.7% | $7,525 |
| 2022 | $1,755,000 | $40,300 | $1,795,300 | +17.5% | $6,687 |
| 2021 | $1,493,000 | $34,900 | $1,527,900 | +12.3% | $6,207 |
| 2020 | $1,325,000 | $35,200 | $1,360,200 | -16.1% | $5,647 |
| 2019 | $1,586,000 | $35,100 | $1,621,100 | -7.1% | $5,639 |
| 2018 | $1,709,000 | $36,100 | $1,745,100 | -4.1% | $5,657 |
| 2017 | $1,783,000 | $37,100 | $1,820,100 | - | $5,898 |