






































| Pricing |
| Asking Price | $1,988,890 |
| Price per Floor SqFt | $707 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,025 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,812 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,195 sqft) |
| Land Frontage | 120 ft |
| Land Dimensions | 120 x 59.96 ft |
| Price per Land SqFt | $276.43 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-563-187 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3325 E 49th Avenue
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,673 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127496 |
| Distance: | 436 m |
3115 E 49 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,119 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101438 |
| Distance: | 735 m |
3776 Arbor Street
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,479 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,360 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096831 |
| Distance: | 889 m |
3571 E 46th Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,364 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101699 |
| Distance: | 892 m |
7541 Kerr Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,950 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3062526 |
| Distance: | 927 m |
7766 Kerr Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082758 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,903,000 | $93,000 | $1,996,000 | -4.2% | - |
| 2025 | $1,989,000 | $94,100 | $2,083,100 | -1.4% | $9,025 |
| 2024 | $2,017,000 | $94,800 | $2,111,800 | +1.3% | $8,436 |
| 2023 | $1,987,000 | $98,400 | $2,085,400 | +13.1% | $7,816 |
| 2022 | $1,745,000 | $99,200 | $1,844,200 | +12.3% | $6,837 |
| 2021 | $1,555,000 | $87,100 | $1,642,100 | +11.2% | $6,566 |
| 2020 | $1,383,000 | $93,100 | $1,476,100 | -12.0% | $6,016 |
| 2019 | $1,583,000 | $94,200 | $1,677,200 | -9.2% | $5,858 |
| 2018 | $1,749,000 | $97,800 | $1,846,800 | -10.3% | $5,971 |
| 2017 | $1,957,000 | $102,000 | $2,059,000 | - | $6,567 |
Asking Price is 0.4% lower than Assessed Value (2026).