




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,450 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,732 sqft |
| Age | 85 years (1941) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,564 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 108 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-070-502 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,468,000 | $55,600 | $1,523,600 | -5.7% | - |
| 2025 | $1,548,000 | $67,300 | $1,615,300 | +0.1% | $7,450 |
| 2024 | $1,540,000 | $73,600 | $1,613,600 | +2.5% | $6,852 |
| 2023 | $1,498,000 | $75,700 | $1,573,700 | +8.1% | $6,459 |
| 2022 | $1,378,000 | $78,100 | $1,456,100 | +18.6% | $5,864 |
| 2021 | $1,180,000 | $47,600 | $1,227,600 | +11.0% | $5,429 |
| 2020 | $1,057,000 | $48,900 | $1,105,900 | -11.4% | $5,008 |
| 2019 | $1,198,000 | $49,600 | $1,247,600 | -4.0% | $4,835 |
| 2018 | $1,247,000 | $52,000 | $1,299,000 | +1.6% | $4,707 |
| 2017 | $1,224,000 | $54,400 | $1,278,400 | - | $4,667 |
2633 Venables Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,631 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3056799 |
| Distance: | 183 m |
2584 E Georgia Street
| Sold Price: | $1,351,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,927 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,551 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3105545 |
| Distance: | 276 m |
2621 Kitchener Street
| Sold Price: | $1,561,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088295 |
| Distance: | 345 m |
2258 Kitchener Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,343 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,726 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073778 |
| Distance: | 609 m |
2149 Turner Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,970 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3082686 |
| Distance: | 716 m |
2156 E Pender Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,796 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3098984 |
| Distance: | 754 m |
2576 Parker Street
| Asking Price: | $1,496,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,732 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119742 |
| Distance: | 0 m |
2614 Parker Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127446 |
| Distance: | 70 m |
2566 Venables Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,492 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,378 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3087113 |
| Distance: | 98 m |
2616 Venables Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,686 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092853 |
| Distance: | 122 m |
2633 Venables Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $1,063 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,631 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118085 |
| Distance: | 183 m |
2628 William Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,429 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128122 |
| Distance: | 209 m |