










$36,000on May 13, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,000 |
| $871 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,245 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,492 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,378 sqft) |
| Land Frontage | 31.28 ft |
| Land Dimensions | 31.28 x 108 ft |
| Price per Land SqFt | $384.55 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-195-518 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2576 Parker Street
| Asking Price: | $1,496,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,732 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119742 |
| Distance: | 98 m |
2616 Venables Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,686 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092853 |
| Distance: | 112 m |
2614 Parker Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127446 |
| Distance: | 138 m |
2633 Venables Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $1,063 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,631 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118085 |
| Distance: | 153 m |
2628 William Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,429 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128122 |
| Distance: | 306 m |
2790 William Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,497 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,709 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091507 |
| Distance: | 515 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,434,000 | $24,800 | $1,458,800 | -5.4% | - |
| 2025 | $1,513,000 | $28,800 | $1,541,800 | +0.4% | $7,245 |
| 2024 | $1,505,000 | $30,400 | $1,535,400 | +2.8% | $6,642 |
| 2023 | $1,464,000 | $30,100 | $1,494,100 | +8.3% | $6,090 |
| 2022 | $1,349,000 | $30,200 | $1,379,200 | +17.5% | $5,507 |
| 2021 | $1,148,000 | $26,100 | $1,174,100 | +11.3% | $5,120 |
| 2020 | $1,029,000 | $25,600 | $1,054,600 | -11.4% | $4,705 |
| 2019 | $1,166,000 | $24,800 | $1,190,800 | -3.8% | $4,537 |
| 2018 | $1,213,000 | $24,800 | $1,237,800 | +1.8% | $4,405 |
| 2017 | $1,191,000 | $24,800 | $1,215,800 | - | $4,354 |
Asking Price is 11.0% lower than Assessed Value (2026).