







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $16,925 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,847 sqft |
| Age | 95 years (1931) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,280 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 138 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-756-681 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
2782 W 37th Avenue
| Sold Price: | $3,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,819 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110797 |
| Distance: | 326 m |
2859 W 33rd Avenue
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,044 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3113852 |
| Distance: | 615 m |
2923 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $3,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,031 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3029762 |
| Distance: | 784 m |
1986 W 36th Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094062 |
| Distance: | 866 m |
2540 W 45th Avenue
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,705 sqft |
| Price / SqFt: | $877 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121046 |
| Distance: | 888 m |
2992 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $3,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3092568 |
| Distance: | 902 m |
2709 W 37th Avenue
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,588 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,736 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124327 |
| Distance: | 203 m |
2676 W 33 Avenue
| Asking Price: | $2,837,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,326 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,734 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110963 |
| Distance: | 394 m |
2755 W 42nd Avenue
| Asking Price: | $2,849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,981 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,444 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108266 |
| Distance: | 572 m |
5833 Macdonald Street
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,732 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,722 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109546 |
| Distance: | 658 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,445,000 | $263,000 | $3,708,000 | -7.0% | - |
| 2025 | $3,662,000 | $323,000 | $3,985,000 | +0.6% | $16,925 |
| 2024 | $3,606,000 | $355,000 | $3,961,000 | +2.4% | $16,103 |
| 2023 | $3,528,000 | $342,000 | $3,870,000 | -2.1% | $14,775 |
| 2022 | $3,604,000 | $348,000 | $3,952,000 | +14.5% | $14,674 |
| 2021 | $3,095,000 | $357,000 | $3,452,000 | -1.8% | $13,016 |
| 2020 | $3,150,000 | $366,000 | $3,516,000 | -7.8% | $13,272 |
| 2019 | $3,461,000 | $351,000 | $3,812,000 | -14.9% | $13,205 |
| 2018 | $4,121,000 | $361,000 | $4,482,000 | +0.1% | $12,732 |
| 2017 | $4,081,000 | $396,000 | $4,477,000 | - | $13,002 |