

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,023 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,423 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,043 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 134 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-502-092 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2235 East 52nd Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3063623 |
| Distance: | 420 m |
2655 E 53 Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,493 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3082222 |
| Distance: | 494 m |
1961 E 50th Avenue
| Sold Price: | $1,599,800 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,346 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,120 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3098551 |
| Distance: | 696 m |
2750 Rosemont Drive
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,433 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3105416 |
| Distance: | 873 m |
7477 Vivian Drive
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,418 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3097660 |
| Distance: | 1.1 km |
7281 Elmhurst Drive
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,890 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100014 |
| Distance: | 1.1 km |
2514 E 49th Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,035 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121036 |
| Distance: | 113 m |
2717 Waverley Avenue
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,426 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,547 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120465 |
| Distance: | 492 m |
2216 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,102 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085346 |
| Distance: | 894 m |
2894 E 43rd Avenue
| Asking Price: | $1,889,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,765 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101813 |
| Distance: | 1.0 km |
7592 Elliott Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103526 |
| Distance: | 1.1 km |
3025 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097525 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,921,000 | $34,000 | $1,955,000 | -6.7% | - |
| 2025 | $2,054,000 | $40,500 | $2,094,500 | +0.2% | $9,023 |
| 2024 | $2,047,000 | $42,900 | $2,089,900 | +4.3% | $8,338 |
| 2023 | $1,959,000 | $43,800 | $2,002,800 | +9.0% | $7,552 |
| 2022 | $1,794,000 | $44,100 | $1,838,100 | +17.6% | $6,789 |
| 2021 | $1,524,000 | $39,100 | $1,563,100 | +12.7% | $6,301 |
| 2020 | $1,348,000 | $39,300 | $1,387,300 | -17.0% | $5,723 |
| 2019 | $1,632,000 | $39,100 | $1,671,100 | -5.4% | $5,809 |
| 2018 | $1,726,000 | $41,100 | $1,767,100 | +2.4% | $5,750 |
| 2017 | $1,683,000 | $43,200 | $1,726,200 | - | $5,693 |