This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,268 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,516 sqft |
| Age | 84 years (1942) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,300 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 63 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow, Rancher/Bungalow w/Bsmt., Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-007-069 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2168 W 8th Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $651 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,589 sqft |
| Price / SqFt: | $1,038 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3080933 |
| Distance: | 583 m |
2735 W 8th Avenue
| Sold Price: | $1,423,810 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,143 sqft |
| Price / SqFt: | $1,246 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3091457 |
| Distance: | 809 m |
1867 W 11th Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $186 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,284 sqft |
| Price / SqFt: | $1,269 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3112443 |
| Distance: | 1.1 km |
1229 W 8th Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $621 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,604 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3112861 |
| Distance: | 1.9 km |
3988 Parkway Drive
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $447 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,462 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3096562 |
| Distance: | 2.1 km |
828 W 6th Avenue
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,636 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3076425 |
| Distance: | 2.6 km |
2303 W 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,265 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108512 |
| Distance: | 0 m |
2305 W 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,568 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,300 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126583 |
| Distance: | 0 m |
2546 W 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,205 sqft |
| Price / SqFt: | $1,120 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125302 |
| Distance: | 401 m |
#1 2735 W 8th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,178 sqft |
| Price / SqFt: | $1,273 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119142 |
| Distance: | 823 m |
1875 W 13 Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,229 sqft |
| Price / SqFt: | $1,260 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125337 |
| Distance: | 1.2 km |
#217 1477 Fountain Way
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $901 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,829 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112589 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,257,000 | $70,500 | $1,327,500 | -3.0% | - |
| 2025 | $1,296,000 | $72,700 | $1,368,700 | -0.7% | $4,268 |
| 2024 | $1,305,000 | $73,200 | $1,378,200 | +1.4% | $4,091 |
| 2023 | $1,287,000 | $72,100 | $1,359,100 | +10.3% | $3,779 |
| 2022 | $1,142,000 | $90,600 | $1,232,600 | +14.4% | $3,319 |
| 2021 | $998,000 | $79,200 | $1,077,200 | +9.6% | $3,148 |
| 2020 | $900,000 | $82,600 | $982,600 | -7.9% | $2,784 |
| 2019 | $978,000 | $88,900 | $1,066,900 | -0.2% | $2,399 |
| 2018 | $974,000 | $95,100 | $1,069,100 | +31.0% | $2,070 |
| 2017 | $718,000 | $98,100 | $816,100 | - | $2,085 |