




















| Pricing | |
| Asking Price | $1,349,900 |
| Price per Floor SqFt | $1,120 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,309 (2025) |
| Maintenance Fee | $488 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.41 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,205 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 006-602-568 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2558 W 4th Avenue
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,096 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3124995 |
| Distance: | 198 m |
2303 W 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,265 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3108512 |
| Distance: | 401 m |
2240 York Avenue
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,341 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111274 |
| Distance: | 566 m |
#1 2735 W 8th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,178 sqft |
| Price / SqFt: | $1,273 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119142 |
| Distance: | 592 m |
2421 Trafalgar Street
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,119 sqft |
| Price / SqFt: | $1,331 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3122585 |
| Distance: | 603 m |
2288 Redbud Lane
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $931 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,447 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116144 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,312,000 | $84,900 | $1,396,900 | +1.1% | - |
| 2025 | $1,298,000 | $84,000 | $1,382,000 | -5.2% | $4,309 |
| 2024 | $1,369,000 | $88,600 | $1,457,600 | -0.8% | $4,326 |
| 2023 | $1,380,000 | $89,300 | $1,469,300 | +0.9% | $4,086 |
| 2022 | $1,343,000 | $113,000 | $1,456,000 | +15.6% | $3,921 |
| 2021 | $1,161,000 | $98,000 | $1,259,000 | +9.6% | $3,679 |
| 2020 | $1,048,000 | $101,000 | $1,149,000 | -7.8% | $3,362 |
| 2019 | $1,140,000 | $106,000 | $1,246,000 | -2.1% | $3,191 |
| 2018 | $1,163,000 | $110,000 | $1,273,000 | +7.7% | $3,142 |
| 2017 | $1,068,000 | $114,000 | $1,182,000 | - | $3,020 |
Asking Price is 3.4% lower than Assessed Value (2026).