
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,983 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,133 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,223 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-028-307 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2376 Fraserview Drive
| Sold Price: | $2,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,300 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,395 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3049754 |
| Distance: | 180 m |
7292 Shawnee Place
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,221 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115241 |
| Distance: | 1.3 km |
2761 E 53rd Avenue
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,088 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,179 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3113286 |
| Distance: | 1.3 km |
6529 Dawson Street
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,039 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,784 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3082497 |
| Distance: | 1.7 km |
7791 Sparbrook Crescent
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,911 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 230 |
| MLS® Number: | R3026114 |
| Distance: | 1.9 km |
995 E 47th Avenue
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,105 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3101718 |
| Distance: | 2.6 km |
2177 Bonaccord Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,690 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,225 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091623 |
| Distance: | 174 m |
2154 Burquitlam Drive
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,124 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,225 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111277 |
| Distance: | 294 m |
7162 Gladstone Street
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,983 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,954 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125660 |
| Distance: | 924 m |
3178 E 63rd Avenue
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,325 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,438 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102606 |
| Distance: | 1.6 km |
6858 Tyne Street
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,195 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3120220 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,963,000 | $367,000 | $2,330,000 | -4.1% | - |
| 2025 | $2,061,000 | $369,000 | $2,430,000 | -1.0% | $9,983 |
| 2024 | $2,088,000 | $367,000 | $2,455,000 | +3.8% | $9,344 |
| 2023 | $1,976,000 | $390,000 | $2,366,000 | +10.1% | $8,486 |
| 2022 | $1,757,000 | $392,000 | $2,149,000 | +13.0% | $7,555 |
| 2021 | $1,526,000 | $376,000 | $1,902,000 | +10.2% | $7,222 |
| 2020 | $1,340,000 | $386,000 | $1,726,000 | -10.3% | $6,644 |
| 2019 | $1,508,000 | $417,000 | $1,925,000 | -7.6% | $6,393 |
| 2018 | $1,657,000 | $426,000 | $2,083,000 | -3.1% | $6,470 |
| 2017 | $1,714,000 | $435,000 | $2,149,000 | - | $6,719 |