







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,416 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,301 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-764-100 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5837 Wales Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,471 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3069607 |
| Distance: | 375 m |
2652 E 38th Avenue
| Sold Price: | $1,088,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,165 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117806 |
| Distance: | 428 m |
5319 Chambers Street
| Sold Price: | $1,228,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,439 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3060036 |
| Distance: | 437 m |
#1 5221 Clarendon Street
| Sold Price: | $1,268,750 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,351 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,957 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3068745 |
| Distance: | 449 m |
2388 E 34th Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,018 sqft |
| Price / SqFt: | $884 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3049181 |
| Distance: | 618 m |
5018 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $670 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3075997 |
| Distance: | 635 m |
#1 2447 E 41 Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,820 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120616 |
| Distance: | 2 m |
#5 2240 E 40th Avenue
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $354 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,127 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120698 |
| Distance: | 328 m |
5795 Wales Street
| Asking Price: | $1,019,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107823 |
| Distance: | 375 m |
#202 5092 Slocan Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,507 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3087272 |
| Distance: | 586 m |
2255 E 35th Avenue
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,595 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128040 |
| Distance: | 631 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,301,000 | $707,000 | $2,008,000 | +41.5% | - |
| 2025 | $1,366,000 | $53,300 | $1,419,300 | -3.6% | $5,416 |
| 2024 | $1,438,000 | $33,700 | $1,471,700 | +4.2% | $6,403 |
| 2023 | $1,377,000 | $35,100 | $1,412,100 | +7.6% | $5,813 |
| 2022 | $1,276,000 | $36,700 | $1,312,700 | +21.5% | $5,284 |
| 2021 | $1,046,000 | $34,400 | $1,080,400 | +18.2% | $4,702 |
| 2020 | $879,000 | $35,400 | $914,400 | -22.8% | $4,252 |
| 2019 | $1,149,000 | $35,200 | $1,184,200 | -2.3% | $4,480 |
| 2018 | $1,175,000 | $36,500 | $1,211,500 | -5.2% | $4,092 |
| 2017 | $1,240,000 | $37,700 | $1,277,700 | - | $3,674 |