



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,266 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,000 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-127-693 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1228 Stellers Jay Place
| Asking Price: | $2,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,912 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,854 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3116748 |
| Distance: | 53 m |
5268 Glen Abbey Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,805 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116180 |
| Distance: | 687 m |
1020 Pacific Place
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,523 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3086803 |
| Distance: | 1.2 km |
4816 Dogwood Drive
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,830 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127248 |
| Distance: | 1.3 km |
5754 16a Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,473 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,131 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095339 |
| Distance: | 1.5 km |
4876 4th Avenue
| Asking Price: | $2,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,624 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3077626 |
| Distance: | 1.8 km |
918 50b Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,734 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3081795 |
| Distance: | 615 m |
844 Pacific Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,292 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083670 |
| Distance: | 1.0 km |
5712 16a Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,328 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,392 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3076552 |
| Distance: | 1.5 km |
5379 Rawlins Crescent
| Sold Price: | $1,799,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,025 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,106 sqft) |
| Days on Market: | 234 |
| MLS® Number: | R2991360 |
| Distance: | 1.5 km |
4410 Spanton Drive
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,356 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115912 |
| Distance: | 6.5 km |
5095 44b Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,095 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,330 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108814 |
| Distance: | 6.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,052,000 | $607,000 | $1,659,000 | +77.8% |
| 2025 | $933,000 | $0 | $933,000 | - |