






































| Pricing | |
| Asking Price | $2,438,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,171 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,083 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,624 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $229.48 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Dec-21 |
| Previously Sold Price | $1,622,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$816,000 (+50.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-767-451 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
535 English Bluff Road
| Asking Price: | $2,535,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,849 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,828 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121576 |
| Distance: | 396 m |
4816 Dogwood Drive
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,830 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127248 |
| Distance: | 543 m |
5098 2 Avenue
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,272 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118025 |
| Distance: | 578 m |
4950 1 Avenue
| Asking Price: | $2,279,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,356 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,603 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101897 |
| Distance: | 607 m |
5079 Walker Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,695 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,178 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096634 |
| Distance: | 752 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,424,000 | $292,000 | $1,716,000 | -1.5% |
| 2024 | $1,436,000 | $307,000 | $1,743,000 | -6.4% |
| 2023 | $1,529,000 | $334,000 | $1,863,000 | +13.5% |
| 2022 | $1,308,000 | $334,000 | $1,642,000 | +18.8% |
| 2021 | $1,039,000 | $343,000 | $1,382,000 | +4.4% |
| 2020 | $1,052,000 | $272,000 | $1,324,000 | - |
Asking Price is 42.1% higher than Assessed Value (2026).