







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,837 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,622 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,432 sqft) |
| Land Frontage | 72.73 ft |
| Land Dimensions | 72.73 x 101.83 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 010-409-521 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
9667 151b Street
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,452 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,415 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3062397 |
| Distance: | 370 m |
9424 154a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3099308 |
| Distance: | 494 m |
15482 92a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3080906 |
| Distance: | 867 m |
14895 96 Avenue
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,348 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3063827 |
| Distance: | 905 m |
15728 99a Avenue
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,205 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077017 |
| Distance: | 960 m |
9263 156a Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,203 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3073274 |
| Distance: | 976 m |
15436 94 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,724 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,172 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3082001 |
| Distance: | 557 m |
15584 98 Avenue
| Asking Price: | $1,079,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,549 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,731 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104312 |
| Distance: | 563 m |
15496 93rd Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,162 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122134 |
| Distance: | 730 m |
14976 96 Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,346 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083937 |
| Distance: | 770 m |
9419 159 Street
| Asking Price: | $1,228,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,577 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098877 |
| Distance: | 1.2 km |
15429 90 Avenue
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,759 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,035 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110932 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,239,000 | $29,900 | $1,268,900 | -6.0% |
| 2025 | $1,330,000 | $19,600 | $1,349,600 | +0.2% |
| 2024 | $1,328,000 | $18,700 | $1,346,700 | -2.6% |
| 2023 | $1,367,000 | $15,700 | $1,382,700 | +14.6% |
| 2022 | $1,191,000 | $15,600 | $1,206,600 | +40.4% |
| 2021 | $842,000 | $17,600 | $859,600 | +9.6% |
| 2020 | $767,000 | $17,600 | $784,600 | -8.0% |
| 2019 | $834,000 | $18,600 | $852,600 | +7.0% |
| 2018 | $777,000 | $19,600 | $796,600 | +5.0% |
| 2017 | $747,000 | $11,700 | $758,700 | - |