






































$24,100on May 25, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,900 |
| Price per Floor SqFt | $765 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,420 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,700 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,162 sqft) |
| Land Frontage | 75.7 ft |
| Land Dimensions | 75.7 x 123.50 ft |
| Price per Land SqFt | $181.50 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2005-Jan-06 |
| Previously Sold Price | $315,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$984,900 (+312.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-449-340 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15481 92a Avenue
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103624 |
| Distance: | 104 m |
15436 94 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,724 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,172 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082001 |
| Distance: | 189 m |
9279 156a Street
| Asking Price: | $1,389,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104920 |
| Distance: | 304 m |
15429 90 Avenue
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,759 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,035 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110932 |
| Distance: | 592 m |
15478 90 Avenue
| Asking Price: | $1,129,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,729 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3089948 |
| Distance: | 602 m |
15474 90 Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,552 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,602 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106816 |
| Distance: | 617 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,306,000 | $65,600 | $1,371,600 | -5.9% |
| 2025 | $1,382,000 | $76,300 | $1,458,300 | -1.3% |
| 2024 | $1,393,000 | $84,300 | $1,477,300 | +1.2% |
| 2023 | $1,364,000 | $96,200 | $1,460,200 | +11.7% |
| 2022 | $1,206,000 | $101,000 | $1,307,000 | +40.3% |
| 2021 | $842,000 | $89,900 | $931,900 | +6.7% |
| 2020 | $780,000 | $93,700 | $873,700 | -1.8% |
| 2019 | $822,000 | $67,800 | $889,800 | +0.5% |
| 2018 | $827,000 | $58,600 | $885,600 | +7.6% |
| 2017 | $762,000 | $61,100 | $823,100 | - |
Asking Price is 5.2% lower than Assessed Value (2026).