







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,197 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,000 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.43 ac (18,556 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x IRREG ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 015-840-140 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8470 166a Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,377 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,107 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3069161 |
| Distance: | 366 m |
8011 163rd Street
| Sold Price: | $1,342,900 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106009 |
| Distance: | 1.3 km |
16109 80a Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,931 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,170 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110416 |
| Distance: | 1.4 km |
15828 88a Avenue
| Sold Price: | $1,459,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,762 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,151 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3077659 |
| Distance: | 1.5 km |
15450 91a Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,974 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,647 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3083711 |
| Distance: | 2.5 km |
15811 96 Avenue
| Sold Price: | $1,437,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 7012.01 ac. (305,443,000 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3049338 |
| Distance: | 2.5 km |
16529 85th Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,072 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108847 |
| Distance: | 238 m |
16388 88 Avenue
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,852 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090565 |
| Distance: | 471 m |
8733 162a Street
| Asking Price: | $1,524,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121598 |
| Distance: | 680 m |
16566 80 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,203 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,559 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113168 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,682,000 | $251,000 | $1,933,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,777,000 | $253,000 | $2,030,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,806,000 | $252,000 | $2,058,000 | -0.5% |
| 2023 | $1,795,000 | $273,000 | $2,068,000 | +9.6% |
| 2022 | $1,653,000 | $234,000 | $1,887,000 | +29.8% |
| 2021 | $1,251,000 | $203,000 | $1,454,000 | +3.8% |
| 2020 | $1,188,000 | $213,000 | $1,401,000 | -1.1% |
| 2019 | $1,148,000 | $268,000 | $1,416,000 | -2.9% |
| 2018 | $1,230,000 | $229,000 | $1,459,000 | +3.5% |
| 2017 | $1,170,000 | $239,000 | $1,409,000 | - |